Pomysłowa aranżacja ogrodu

Przed rozpoczęciem prac związanych z tworzeniem własnego ogrodu, dobrze jest się zastanowić i zaplanować, jak ostateczny efekt naszych prac ma wyglądać. Przede wszystkim projekt należy dostosować do naszych możliwości, w tym finansowych, wielkości działki, rodzaju gleby. Powinniśmy się także zastanowić, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu. Trzeba wziąć pod uwagę to, do czego ogród będzie wykorzystywany: czy będzie to miejsce, którego jedynym zadaniem jest dostarczanie przyjemności estetycznych czy też zamierzamy w nim np. urządzać przyjęcia i przyjmować gości.
Trzeba przede wszystkim rozplanować, jak będą przebiegać ścieżki i alejki i czym będą wyłożone. Materiałów, z których możemy wybierać, jest sporo: kostka brukowa, żwir lub grys, naturalny kamień. Styl chodnika powinien harmonizować ze stylem, w jakim utrzymany jest dom.
Ważną sprawą jest dobór roślin. Uzależniamy go od rodzaju gleby, ale też od stopnia nasłonecznienia miejsca. Warto zasadzić w ogrodzie kilka krzewów zimozielonych, np. iglaków. Będą one zdobiły ogród przez cały rok, a latem będą stanowić tło dla roślin kwitnących. Jeśli chodzi o kwiaty, to mamy do wyboru rośliny jednoroczne i wieloletnie. Możemy je z sobą dowolnie komponować, sadząc np. tylko kwiaty w wybranych kolorach. Nie zapominajmy o trawniku, który także wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Możemy zdecydować się na zasianie trawnika w tradycyjny sposób albo zakupienie trawnika “z rolki”, który można normalnie użytkować natychmiast po rozłożeniu.
Wielu z nas decyduje się na stworzenie w ogrodzie skalniaka, czyli kompozycji wykonanej z kamieni i kwiatów. Często skalniak ma formę wzgórza, co pozawala lepiej go wyeksponować. Innym pomysłem na nadanie ciekawego charakteru ogrodowi jest stworzenie w nim oczka wodnego. Jest to zadanie pracochłonne ale efekt stanowi niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu. Pamiętajmy, że o charakterze ogrodu decydują też takie elementy jak oświetlenie, które ostatnio często jest w ogrodach montowane.