Kamień sztuczny z betonu

Kamień sztuczny jest tańszą alternatywą dla kamienia naturalnego. Jest on co prawda mniej trwały i odporny, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może posłużyć wiele lat. Materiały wykonane w najnowszych technologiach tylko niewiele ustępują pod względem trwałości kamieniowi naturalnemu.
Technologia produkcji tego kamienia opiera się na mieszaniu betonu z różnymi dodatkami, mającymi mu nadać wygląd jak najbardziej podobny do kamienia naturalnego. Dodatki te to z reguły barwniki, cząstki kruszywa itd. Aby uczynić materiał twardszym i odporniejszym na uszkodzenia, stosuje się technologię wibroprasowania materiału, dzięki której zawiera on bardzo małą ilość wody, co z kolei zmniejsza jego nasiąkliwość.
Kamień sztuczny zaczęto szeroko wykorzystywać w XIX wieku ze względu na łatwość i niskie koszty produkcji a także wygląd do złudzenia przypominający surowiec naturalny.
Obecnie technologia produkcji sztucznego kamienia pozwala na wykonanie go w taki sposób, że trudno go odróżnić od naturalnego. Kamień sztuczny można stosować do wykonywania wszystkich tych elementów wykończeniowych, do których stosuje się kamień naturalny. Jest on przy tym znacznie lżejszy.
Ułożenie powierzchni z kamienia sztucznego nie nastręcza większych trudności i bez problemu może to zadanie wykonać nawet amator. W przypadku kamienia naturalnego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż poszczególne fragmenty mogą znacznie różnić się od siebie kształtem, co wymaga dużej wprawy w przygotowaniu podłoża i wyrównywaniu powierzchni. Ponadto niektóre elementy trzeba docinać, aby do siebie pasowały.
Kamień sztuczny można wybrać i ułożyć w taki sposób, że powierzchnia będzie posiadać przebarwienia, nierówności i inne “skazy” charakterystyczne dla naturalnego materiału, co nada jej naturalny wygląd. Można też wybrać surowiec w taki sposób, aby po ułożeniu powierzchnia była gładka i jednolita.
Kamień sztuczny, podobnie jak naturalny, jest mrozoodporny, ogniotrwały oraz posiada niską nasiąkliwość, co oznacza odporność na zabrudzenia. Dobrze sprawdza się zarówno w przypadku wykończeń zewnętrznych jak i wewnętrznych.