Odnawianie powierzchni kamiennych

Ogród to jedno z tych miejsc, gdzie istnieje bardzo wiele możliwości wykorzystania kamienia, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W otoczeniu zieleni nawet zwykłe, znalezione np. w polu kamienie wyglądają urzekająco. A rośliny najlepiej wyglądają w otoczeniu naturalnych elementów, dlatego właśnie kamienie doskonale pasują do każdego ogrodu.
Kamienie często wykorzystuje się do tworzenia bardzo modnych i efektownych ogródków skalnych. W ogrodach często wykorzystuje się także tzw. kamienie otoczaki, czyli kamienie o zaokrąglonym kształcie, którego nabrały znajdując się setki lat np. w strumieniu czy innym zbiorniku z wodą płynącą. Kamienie można także wykorzystać jako otoczenie oczka wodnego. Trzeba jednak pamiętać, aby pod kamienie, które mają otoczyć oczko wodne, podłożyć kilkucentymetrową warstwę zaprawy murarskiej, która zapobiegnie ich osuwaniu się.
Kamień często wykorzystuje się także do układania chodników w ogrodach. Efektownie wygląda zarówno kostka brukowa jak i chodnik ułożony np. z łupku. Dobrym sposobem na wykonanie nawierzchni chodnika w ogrodzie jest wysypanie go żwirem lub grysem.
Przy pomocy połączenia kamieni, żwiru i odpowiednio dobranych roślin można w ogrodzie stworzyć niezwykłą kompozycję. Wykorzystując w tym celu zwykłe polne kamienie można tego dokonać bardzo niskim kosztem.
Ciekawym pomysłem jest ułożenie w ogrodzie mozaiki np. z kostki granitowej i kawałków piaskowca. Należy pamiętać, że granit i piaskowiec musi być do tego celu wyjątkowo dokładnie pocięty – inaczej elementy nie będą do siebie pasować.
Kamienna kostka bardzo dobrze sprawdza się także jeśli ułoży się ją na styku chodnika i trawnika.
Układając kamień w ogrodzie nie można zapomnieć o podjeździe do garażu, który stanowią zazwyczaj dwa pasy nawierzchni rozdzielone pasem trawnika. Warto go ułożyć z tego samego materiału, który wykorzystano do tworzenia chodników czy alejek.